Smiltsērkšķis ir ērkšķains lapu krūms vai koks, tas ir atkarīgs no izveidoto stumbru skaita, kas sasniedz trīs līdz 6, ļoti reti desmit metru augstumu. Iegarenajām auga lapām ir dažāda virsma – augšpusē tās ir izraibinātas ar maziem bālganiem plankumiem uz blāvi zaļa fona, apakšā tām ir sudrabainas vai zelta krāsas zvīņas.

Anatomiski katra smiltsērkšķu oga ir dzeltens pildījums ap īsto augli – riekstu. Tā kā augam ir dzeltenīga krāsa to dēvē par “zelta koku”. Smiltsērkšķu ķīmiskais sastāvs ir bagāts ar vitamīniem, dažādiem citiem cukuriem, tanīnu, dzeltenā pigmenta kvercetīna, dzelzi un boru. Jāpiemin smiltsērkšķu eļļas bagātīgo saturu, kas augļos sasniedz 12% un uzzināt vairāk par smiltsērkšķiem iespējams internetā.

Smiltsērkšķu augļu pielietojums

Svaigas smiltsērkšķu ogas satur lielu devu C vitamīna, A vitamīna, B grupas vitamīnus, kā arī folijskābi un tokoferolu, ko īpaši iesaka grūtniecēm. Tai skaitā smiltsērkšķu ogas satur tādas vielas, kā silīciju, dzelzi, sēru, magniju un boru. Droši var gatavot smiltsērkšķus ziemai, jo tas ļauj saglabāt visu bioloģiski aktīvo komponentu kompleksu. Sasaldētas smiltsērkšķu ogas var uzglabāt ilgi, jo tās nezaudē savas īpašības. Izkaltētos augus var nopirkt aptiekās, bet tos var sakaltēt arī mājās. Tie jānopērk ražas novākšanu sezonā un tad cauru gadu var nodrošināt sevi ar dabīgiem vitamīniem.

Smiltsērkšķu receptes

Smiltsērkšķu ogas var lietot dažādi, tas nesamazinās šī auga labo ietekmi uz cilvēka organismu. Svaigi spiesta smiltsērkšķu sula var būt lietota kā salātu un konditorejas izstrādājumu papildinājums. Lai izmantot smiltsērkšķu ogas veselības uzlabošanā, to vienkāršāk lietot ir kopā ar karstajiem dzērieniem. Piemēram, ja klepus ilgi nepāriet, ir labi dzert smiltsērkšķu tēju ar ingveru un medu. Smiltsērkšķu ogas ir tie retie augi, kuri pie saldēšanas saglabā savas labās īpašības. Tāpēc, smiltsērkšķi uz ziemu ievieto ledusskapī un ogas saglabāsies tādas pašas, kā tikko savāktas. Taču kā jebkuram no ārstnieciskiem augiem arī smiltsērkšķiem ir ierobežojumi. Smiltsērkšķu ogas un citi produkti nav paredzēti cilvēkiem ar jebkuru gremošanas sistēmas slimību, žultspūšļa vai aizkuņģa dziedzera iekaisumu, hepatītu un akūtu aknu mazspēju, ja ir akmeņi nierēs, ka arī jāpārbauda vai ir alerģiska reakcija uz karotīnu vai jebkuru citu sastāvdaļu.

Smiltsērkšķu ogas Latvijā

Latvijā ir ļoti daudz dažādu smiltsērkšķu audzētāju, kā arī ne mazāk ir to, kas taisa no smiltsērkšķiem dažādus produktus. Tirgus ir pilns ar smiltsērkšķu eļļu dažādību un savādāku cenu diapazonu. Nav brīnums, ka rodas jautājums, kā gan atrast labāko. Protams, šeit nedarbojas arguments – jo lētāk, jo labāk. Tika vajag padomāt, cik liels daudzums smiltsērkšķu ogu nepieciešams tikai viena litra eļļas pagatavošanai – ap divsimt kg. Tas ir ļoti daudz. Veicot izvēli, lai atrast savu smiltsērkšķu produkcijas ražotāju, vēlams to izpētīt un pārbaudīt vai ir visas nepieciešamās atļaujas.