Uztura bagātinātājs – kolagēns pēc to īpašībām tomēr ir viens no visizplatītākajiem un vēl neatkārtojamajiem olbaltumiem. Tas būtu savdabīgu “līme”, kura uztur visu ķermeni neskartu, nostiprinot muskuļus un audus, orgānus.
Neaizvietojama cīpslu, saišu, locītavu un kaulu sastāvdaļa, kas nodrošina darbību, un samazina šo kustīgo daļu sabrukšanu. Kolagēns kopā ar elastīnu, kurš atrodams arī saistaudos, pats kolagēns nodrošina elastību audos. Tas nosaka vissvarīgāko lomu, kuras dēļ šis proteīns tiek iekļauts daudzās kosmētiskās procedūrās, lai uzturētu ādas jaunību, mitrumu tajā un skaistu izskatu. Līdz ar vecumu samazinās kolagēna daudzums organismā. Jo vairāk nobriedis paliek cilvēks, jo mazāks šī olbaltumvielu daudzums var būt ražots organismā. Tāpēc uztura bagātinātāji un it īpaši kolagēna lietošana, pārvēršas tiešām par Jūsu ikdienas daļu.
5 vai 3 kolagēna tipi?
Uztura bagātinātāji, kur būs pats kolagēns, pirkt iespējams dažādos iepakojumos, kur ir marķējums: I, II, III tips. Kopumā tad ir pat divdesmit astoņi savādāka varianta kolagēna, taču mūsu ķermenis sintezē I, II, III un IV tipu. Rūpnieciskajā ražošanā pamatā tiek saražoti pirmie trīs. 1. tipa olbaltums tomēr ir vajadzīgs ādai un kauliem, cīpslām, acīm, muskuļiem un citam. 2. tipa kolagēnu pielieto skrimšļa veidošanai, kā kolagēns locītavām, taču III tipa kolagēns ir iiesaistīts asinsvadu ražošanā un šī veida kolagēns muskuļiem ir arī kārtīgi piemērots un arī kolagēns ādai. Minētie veidi pēc to sastāva tomēr ir līdzīgi. Tie tikai atšķiras pēc secības, kā aminoskābes tiek veidotas, un oksilizīna atlikumu skaita ķēdē. Praksē var minēt, ka viena un tā paša tipa savā starpā atšķiras, iespējams to ietekmē arī formula, blakusvielas kā arī izdalīšanās forma. Ja Jums būtu nepieciešams pats kolagēns, priekš tam, lai risinātu kādu konkrētu problēmu, tajā gadījumā labāk būtu atlasīt šeit piemērotāko, piem., kolagēns matiem, ādai vai, piemēram, kolagēns muskuļiem, bet, ja vēlaties “visam un profilaksei”, šajā gadījumā vislabāk izvēlēties to tipu, kur ir dažādas piedevas.
Dzeramais kolagēns – kā tad atrast ražotāju vai atlasīt īsto veidu?
Šodienas dzīvē jebko var iegādāties internetā, arī uztura bagātinātāji pieejami milzīgā dažādībā. Kā var izdalīt īsto un cik salīdzinoši daudz pielietot, kad pērkat internetā. Nav svarīgi, vai ir vajadzīgs kolagēns matiem, skrimšļiem vai pat kolagēns muskuļiem, nozīmīgi tomēr ir izprast, kāds tad ir vēlamais rezultāts. Profilaktiskos mērķos kolagēna lietošana būs pietiekama ar pieciem g, taču vecuma pazīmju novēršanai vai pat locītavu bojājumu gadījumā, jau var lietot desmit gramus dienā. Organisma ikdienas nepieciešamība būtu II tipa olbaltums 40 mg. Vidējs kurss ilgst 3 mēnešus. Un pat, ja nepieciešams kolagēns ādai, nozīmīga būtu molekulmasa kompanentiem. Vērsiet īpašu uzmanību uz vitamīniem sastāvā. Kolagēna uzsūkšanās nebūs iespējama bez mikroelementiem un vitamīniem, tādēļ būtu vajadzīgs, lai tie uztura bagātinātāji iekļautu sevī visas nepieciešamās minērālvielas, sevišķi C vitamīnu. Tad, kad vajadzīgs uztura bagātinātājs – kolagēns, pirkt var to gan tiešsaistē, tā arī aptiekā uz vietas. Tomēr bez šaubām internetā būs vienkāršāk, tajā pat brīdī vienmēr centieties uzzināt vairāk par pārdevēju arī gadījumā, ja vajadzīgs tikai uztura bagātinātājs – kolagēns, atsauksmes nedrīkst aizmirst, būs detalizēti tās jāapskatās.