Hippophae rhamnoides jeb smiltsērkšķis ir ogu krūms vai koks, kas priecē ar savām ogām diezgan agri. Smiltsērkšķu ogas ir mazas un dzeltenīgā krāsā, esot ļoti vieglas, kur svars sasniedz pusi no grama.

Auglis izceļas ar skābenu garšu, tas ir tāpēc, ka tur ir ļoti daudz C vitamīna. Tāpēc ka smiltsērkšķa produkti satur milzīgu skaitu dabā esošos vitamīnus, ārsti iesaka bieži izmantot šos bagātos augus, taču ievērojot sava organisma īpatnības.

Smiltsērkšķu ogu izmantošana

Smiltsērkšķu ogas lieto arī citu produktu izgatavošanai, tādu kā eļļa vai smiltsērkšķu sula pagatavošana, kuriem ir diezgan vienkārša. Lai saražot litru smiltsērkšķu eļļas, nepieciešams pie diviem simtiem kilogramiem ogu, šis process paskaidro cenu šai produkcijai. Smiltsērkšķu ogas arī tiek pielietotas diezgan plašā veidā, lai saglabāt smiltsērkšķi ziemai, tā ogas ir iespējams saldēt ledusskapī un smiltsērkšķu ogas saglabās savas dziednieciskās īpašības. Ogas pielieto, lai novērst infarkta rašanos, stimulēt sirds darbību, lai samazināt holesterīnu, ka arī kopējai veselībai. Klepus gadījumā, ārsti iesaka lietot uzturā medu kopā ar smiltsērkšķu ogām.

Veidi, kā izmantot smiltsērkšķi

No svaigām smiltsērkšķu ogām taisa biezeni, eļļu un kompotus. Šos augļus var žāvēt, sasaldēt un ar cukuru konservēt. Priekš daiļā dzimuma smiltsērkšķi sniedz nenovērtējamu nozīmi. Piemēram, ginekoloģisko slimību ārstēšanā tiek pielietota smiltsērkšķu eļļa, svecītes vai līdzekļi, kur pamatā ir šī auga ekstrakts. Kā arī smiltsērkšķu eļļu pielieto arī kosmētikā, kur cena ir pieņemama. Stiprajam dzimumam tiek ieteikts ēst smiltsērkšķus īpaši pēc četrdesmit gadiem, lai izvairītos no problēmām dzimumdzīvē. Tos drīkst lietot dažādi – svaigus vai kaltētus, vārīt smiltsērkšķi, lietot augļu dzērienus. Nenoliedzamas ir arī smiltsērkšķu priekšrocības grūtniecēm. Tas uzlabo imūnsistēmu, cīnās ar infekcijām un slimībām. Sastāvā ir daudz folskābes, kas ir svarīgi mazuļa attīstībai. Palīdz paātrināt ādas atjaunošanos un aizsargā grūtnieci no lieka tonusa, jo sastāvā ir tik vajadzīgais B6 vitamīns kopā ar Mg. Ar smiltsērkšķi tiek uzlabots dzelzs līmenis. Neskatoties uz to, ka smiltsērkšķis ir neapstrīdams ārstniecisks līdzeklis, tam ir ietekme uz organismu, kas nozīmē, ka grūtniecības laikā smiltsērkšķi var izrakstīt var tikai ārsts. Smiltsērkšķi izmanto arī bērnu slimību ārstēšanai. Bet vienmēr jāpārliecinās, ka ārstēšana nedarīs pāri, pārbaudot ārstnieciskā preparāta panesību.

Uzticams smiltsērkšķu ražotājs

Katrā pasaules malā ir iecienīti smiltsērkšķi un to produkti. Smiltsērkšķu ogas tika radītas Mongolijā, Tibetā, Himalajos un Altaja apvidū. Savukārt, Latvijā tos saka audzēt tikai divdesmitā.gadsimta septiņdesmitajos gados. Pieaugot veselīgā dzīvesveida piekritēju skaitam, pēdējā laikā smiltsērkšķi tiek audzēti īpaši lielos daudzumos. Pieprasījums noved pie tā, ka aizvien vairākas saimniecības sāk audzēt smiltsērkšķi un sāk gatavot savu produkciju, piemēram, smiltsērkšķu eļļu un noteikt produkcijai savu cenu, kas apmierinās patērētāju. Latvijā saimniecībai jābūt pārbaudītai, par ko liecinās esošās apliecības un dalība Latvijas augļkopju asociācijā.