Saules paneļi ir viens no tādiem ievērojamākajiem sasniegumiem mūsdienu pasaulē enerģētikas jomā. Tādas modernas iekārtas sniedz iespēju izmantot saules gaismu, lai jau gūtu tīru un galvenais atjaunojamu elektroenerģiju.

Šajā rakstā izpētīsim saules paneļu ieguvumus, to darbības principu, kā arī to ietekmi uz vidi.

Saules paneļu priekšrocības

Saules paneļi ir ārējai videi draudzīgs elektroenerģijas ieguves avots, tā kā to darbībā nemaz nav izmešu un arī nemaz netiek lietoti fosilie kurināmie. Mūsu saules spēks jau ir atjaunojams un arī neizsīkstošs avots, kas nozīmē to, kad var lietot šo avotu gadiem, nebojājot mūsu planētu. Turklāt šeit, izmantojot saules paneļus, var uzskatāmi samazināt elektrības tēriņus. Neskatoties uz to, ka saules paneļu cena nav maza, ilgāka laika griezumā tas atpelnās. Kad mājsaimniecības vai uzņēmuma saules paneļu sistēmas ražo daudz vairāk enerģijas, nekā tie patērē, atlikums tiek nodots elektrotīklam un to iespējams lietot ziemā. Izvēloties saules gaismu, tiek sniegts ieguldījums daudz tīrākas un arī zaļākas vides radīšanā. Samazinot atkarību no paša fosilā kurināmā, mēs mazinām kaitīgo izmešu daudzumu, kā arī palīdzam cīnīties pat pret klimata pārmaiņām.

Kādi ir saules paneļu komplekti un kā tieši tos var uzstādīt?

Pastāv vairāki saules paneļu veidi, kuriem jau ir atšķirīgas īpašības un to izmantošanas opcijas. Pie mums Latvijā galvenokārt pieejami 2 varianti – monokristāliskie un polikristāliskie paneļi. Monokristāliskie ir ražoti, izmantojot vienu kristālu struktūru variantu. Šie paneļi ir visefektīvākie un tie ir uzskatīti par ilgtspējīgu variantu. Savukārt, polikristāliskie risinājumi ir veidoti no vairāk kristālu struktūras. Šos paneļus raksturo zemāka efektivitāte, bet šie paneļi arī ir parasti lētāki kā monokristāliskie un tie ir diezgan populārs opcijas variants.
Taču saules paneļu sistēmas tipa izraudzīšanās vēl nav pēdējais, kas tieši būtu jāpārdomā. Ir svarīgi atrast labāko vietu uzstādīšanai – vislabāk šos paneļus vērst uz dienvidiem un arī izvietot uz atklātas vietas. Tos uzstāda tieši uz jumtiem, bet var likt arī uz zemes. Saules paneļu uzstādīšana nav viss, saules paneļus ir jākopj, tikai tad paneļi funkcionēs efektīvi.

Pamata atzinums – saules paneļu komplekti tiešām ir izvēle zaļai nākotnei. Saules paneļu lietošana jau ir globāls trends, kas rada tīras elektroenerģijas ieguvi un arī samazina nepieciešamību pēc fosilā kurināmā. Un tikai turpinot pilnveidot saules paneļu sistēmas tehnoloģijas, mēs virzāmies uz pareizās elektroenerģijas nākotni, kas balstīta uz ilgtspēju un videi draudzīgu dzīvi.